Negyvenhatodik álom: A bohóc

 

Történetünk hőse a bohóc.
Amikor arra gondoltam, hogy írnom kell egy bohócról, hogy le kell írnom azt, amit láttam, amit érzetem róla és benne, komoly félelem töltött el. Félek a kliséktől. Sajnos gyakran használom. Félek azoktól a mondatoktól, amelyek nem mondanak semmit. Azoktól a karakterektől, melyeket mindenki ismer, melyeket mindenki ugyanúgy gondol, mindenki ugyanúgy lát.
Történetünk hőse a bohóc. Mit tudunk a bohócokról? Általában azt gondoljuk, hogy nevetnek a színpadon és sírnak az életben. Ez a bohóc nem. Ez a bohóc sírt a színpadon és nevetett az életben.
Furcsa egy bohóc, nem? Kinek kell egy olyan, aki nem vidámítja fel a közönséget, aki nem nevetteti meg őket? Akitől szinte csak keserű szavakat hallunk, de nem mond igazat. Akitől szinte csak bánatot érzünk, és nem jóízű kacagást.
Ez a bohóc sírt a színpadon és nevetett az életben. Amikor nem látta senki, akkor felszabadultan lemosta magáról a sminket, levette a krumpliorrot, elrakta a hatalmas cipőket, s csak nevetett, csak nevetett.
Amikor színre kellett lépni, amikor tudta, hogy mindenki látja, akkor menekült. Menekült önmagától, menekült másoktól, menekült az élettől, a reménytől, a reménytelenségtől, a félelemtől.
Furcsa egy bohóc volt.
Nem sok kellett hozzá, még azt mondták: Menj innen! Te nem vagy jó, te nem vagy igazi, te nem vagy békét keltő. Te csak fájdalmat okozol, az emberekbe belevered azt, hogy mi a szenvedés.
A bohóc nem tudta elmagyarázni, nem, nem... Nekem nem az a célom, hogy az emberek szenvedjenek. Az a célom, hogy megértsék önmagukat, még ha ez fáj is.
Furcsa egy bohóc volt. Az emberek nem szeretik megérteni önmagukat, nem szeretik megélni a saját valójukat. Mert a szerepek játszása sokkal jobb. Sokkal könnyebb belehelyezni magamat bankvezér, vagy lottómilliomos szerepébe, mint egy bohócéba, aki sír a színpadon.
Ez a bohóc nem sokat élt. Nem sok reményt látott. Mégis benne volt, az utolsó napján is, az utolsó fellépésén is, amikor utoljára sírt a színpadon, hogy a világ jó, csak mi emberek tesszük azt rosszá.
Hogy szeretni csodálatos, csak mi félünk attól, hogy szeressünk.
Hogy remélni, mindenek felett való, csak mi ragaszkodunk a reménytelenségeinkhez.
Hogy megbocsátani irgalmas, csak mi nem akarunk megbocsátani, csak mi haragszunk, mi nem akarunk tovább lépni.
Mi nem akarjuk a reményt.
Sírva halt meg ez a bohóc... A színpadon.
Testét, mely könnyben úszott nem sokan siratták, nem sokan nézték. Ki emlékezik egy olyan bohócra, aki csak keserűséget mondott? Ki emlékezik egy olyan életre, aki igazságot mondott, de az igazságot néha nehéz meghallani.
Mert mi csak haragszunk, gonoszkodunk és félünk. Új tájakat képzelünk, amelyeket azután nem merünk megtalálni. Új reményeket keresünk, amelyek felé nem merünk lépni. Új igazságot szeretnénk, pedig az igazság és a világ megváltása már régen megtörtént.
Ezt szerette volna elmondani a bohóc, csak mi nem hallgattunk meg.

Vissza a Könyvecske oldalára!