Hetedik álom: A kis házikó meséje...

Egy nagyon kedves ismerősöm levele alapján született ez az álom. Kicsit beoldás, lehet, hogy nem is ide lenne való, de úgy gondolom, hogy Fischer Ági megérdemel annyit, hogy neve itt is megjelenjen.

Valamikor réges-régen, ki tudja hol élt egy egyszerű kis csacska lányka. Szemében különös lángolás égett. Az életet csak boldognak látta, kéknek az eget, még ha villámlott is, zöldnek a leveleket, még ha hó födte is be a tájat. Úgy érezte övé a világ, minden, ami létezik itt a földön csak érte jött létre, s még valakiért, aki, tudta egyszer eljön hozzá, belenéz két szemébe, s azt fogja mondani neki: Te vagy mindenem, Te vagy az életem…
S egy hideg, fagyos délutánon eljött a fiú. Nem volt neki fehér lova, nem volt neki, csak két keze, s egy kereső őszinte szíve. S egymásba szerettek. Nagyon sokat beszélgettek egymással, s a szeretet egyre mélyebb lett. Csak egymásnak akartak élni, mindenki más, már nem számított. Együtt építettek lelkükben egy kis házikót, egy házikót, melyről azt remélték, hogy egyszer a valóságban is felépülhet. Megpróbáltak az álmaikban élni, s elfeledkezni a valóságról.
De a gonosz valóság nem engedett… Eltelt egy év, s a környezetük gonoszul úgy ítélte meg, ők nem érdemlik meg egymást. Először csak az ablakon lestek be, s terjesztettek mindenféle rosszindulatú pletykát, aztán benyitottak, hátha több bajt tudnak okozni, majd beléptek a kicsi házikó boldog szentélyébe, s később úgy befurakodtak, hogy a házikó előbb csak megingott, majd alapjaiban rengett meg, s a földre omlott. A földre összetörve mindent, amit addig behordtak, álmokat, vágyakat, szeretetet, szerelmet, hitet, reményt… Nem maradt már semmi, amit közösnek mondhattak. Talán csak egy emlék, talán csak egy régi álom. A fiú megingott, nem is tudott mást tenni ennyi ember ellen. A lányka pedig nem tudta mit is kellene tennie, mit is lehetne tennie. Könnyeivel áztatta a romokat, de azokat nem tudta összeragasztani. Majd a csalárd környezetük még taposott egyet-egyet a romokon, porladjanak, nyomuk is vesszen el mindörökre. Ott maradt a lányka egyedül nagy bánatával. Egyedül iszonyatos keservével. Az ég már nem kéklett, a levelek fonnyadtak voltak lelkében. Állandó volt a vihar, s villámok cikáztak a szívében. A lányka úgy érezte csalódnia kellett mindenben és mindenkiben. Csalódott a világban, csalódott az életben. Szörnyűen érezte magát. Elzárta magát a világtól, s csak ült ott keserves magányában, míg nem egy csendes éjjel, hangtalanul mellé ült az Isten. A lányka el akarta őt is kergetni. De az Isten csak visszaült nap, mint nap mellé, s vigasztalta. Az emberi sebek lassan gyógyulnak. De az idő az csak tett és tett. Napok és napok. Hetek és hetek. Hónapok és hónapok. Talán évek is elteltek. Nem volt se helye, ahová elbújhatott volna, nem volt senkije, akivel megoszthatta volna bánatát. Vagyis talán mégis. Az Isten mellette maradt, végig. A környezete meg megpróbált visszatérni, mintha semmi sem történt volna. Nem volt könnyű megbocsátani nekik. De megtette. Hiszen egy szellős este az Isten ezt kérte tőle, s ő nem tagadhatta meg ezt a kérést..
S közben a fiúcska? Ott téblábolt körülötte. Hol közelebb, hol távolabb, de valahol ott volt. Közeledett vagy tán távolodott? Ki tudja?

Mind a ketten ott vannak még ma is a kis házacska romjainál. Soha nem lesz tán a régi. Egyikőjük sem tud tágítani a romoktól. Talán félnek kilépni az erdőbe, s ott új házat építeni. Talán mernek majd egy másfajta házacskát összetákolni? Ki tudja. Ők sem tudják. Az idő pedig egyre csak telik, s a romok pedig porladnak. Ők pedig csak nézik egymást, de válaszolni nem mernek, mert nincsenek jó kérdések, s tán a csillagok sem szólnak hozzájuk.

2000. február 22.

Fischer Ági elbeszélése alapján

 

 

Vissza a Könyvecske oldalára...